KHL se v Praze od NHL učí, jaké má být finále

PRAHA. Když jste loni v červnu zavítali do Chicaga, město žilo hokejem. Číšnice v kavárnách, hranolky ve tvaru hokejek v nejznámějším rychlém občerstvení či všudypřítomné logo klubu s indiánům.

To, že hráli Blackhaws o Stanley Cup, bylo cítit na každém kroku.

NHL má však jméno s dlouhodobou tradicí. KHL se o to zatím jen pokouší. V Praze byste v širším centru hledali symboly finále těžko.

To, že Lev Praha vítá Magnitogorsk, si všimnete na pár billboardech a jedné tramvaji, která sváží fanoušky do haly.

Prázdno je i mezi domácími zápasy pražského klubu. Na tréninku není ani jedna televize. Před šatnou se potulují tři novináři.Akreditována je stovka. Na zápase je sotva polovina.

Rozdíl je v servisu. V NHL mají média k dispozici množství statistik, televizí a komfortu pro práci, v KHL dostanete maximálně vytištěné soupisky finalistů.

“Kdybyste byli na finále Stanley Cupu, tak se prodíráte přes sto novinářů na tréninku a okolo dvě stě po zápasech. Zde není nikdo. Na jedné straně je to pro nás klidnější, ale je to překvapující, “říká trenér Magnitogorsku Mike Keenan. Před dvaceti lety dovedl k výhře v NHL New York Rangers.

Úctu finále dodávají alespoň diváci. Baví se od začátku.Oděni do bílých triček mohutně povzbuzují.

Když střílejí hráči Lva vedoucí gól, hala exploduje radostí. 17 073 fanoušků se baví.

“Atmosféra je skvělá. Žene vás to neskutečně dopředu. Lidé z O2 Arény říkali, že něco podobného tu bylo naposledy před deseti lety, kdy se hráli mistrovství světa, “chválí útočník pražského klubu Jakub Klepiš.

Rozdíl mezi NHL je vidět iv cenách lístků. V Chicagu se daly sehnat od překupníků za 600 dolarů, i to jen pod střechu na stání.

Na Lev vám stačilo patnáct eur, za 40 nabízeli fanoušci na Facebooku vstupenky první kategorie.Podobné by v Chicagu vyšly na více než dva tisíce dolarů.

Obrovský rozdíl se však dá chápat zejména z historického hlediska. Klub Blackhawks patří mezi zakladatelů NHL a má bohatou, téměř deväťdesiatročnú historii, zatímco Lev existuje třetí rok a v Praze hraje jen druhou sezónu.

Přesto se však fanoušci snaží a jejich projev se zlepšuje. Ještě před rokem nevěděli, co mají křičet, dnes už vědí, jak vypadá hokejové peklo a domácí atmosféra.

Na finále se intenzita zvyšuje. Když padne gól, lidé šílí. “Atmosféra v hale je výborná. Připomíná mi NHL, “dodává Keenan.

Finále KHL v Praze začalo bílým peklem. A to i na ledě. Hned ve 2.minutě se Trefil Jiří Sekáč a Lvi vědou 1: 0! pic.twitter.com/qeRLGIsnXb – HC LEV Praha (@levpraha) April 22, 2014 Inspirace NHL je zjevná

“Finále je velmi specifické. Štěstí je, že na sebe narazily kluby, které mají snahu jít zámořskou cestou. Chtějí dělat pro fanoušky více. V Praze se prodávají suvenýry obou finalistů, což není vůbec obvyklé. Také máme na ledě speciální logo finále, jak to dělají v Americe, “říká PR manažer Lva Jan Rachota.

Jasná inspirace NHL je vidět iv bílých tričkách, které dostali fanoušci před prvním zápasem. Podobné akce se dělají v zámoří roky.

“Je to super nápad. Mám již odložených pár triček z Chicaga.Takto se prohlubuje náklonnost ke klubu, “říká Američan Mike, který roky povzbuzuje Blackhawks. V Praze je pracovně.

“Náhodou jsem uviděl, že se zde hraje finále KHL, hned jsem si sehnal lístek. Nelituji, užil jsem si to. Byl to kvalitní hokej, “dodává spokojeně.

neskutečných @levpraha pic.twitter.com/j8lqPGwbGL – Pavel Řoutil (@PavelRoutil) April 25, 2014