Afganská žena maratónsky bežec vzdoruje nebezpečenstvo ísť na diaľku

A marathon je vyčerpávajúci pre väčšinu lekárov, ale len málo z nich sa zobrať ďalšie vôľa vydržať druh zneužívania Zajnab, 25, čelia zakaždým, keď šnúrky svoje trénermi pustiť von.

V auguste, bežala neoficiálne maratón z údolia Paghman do Kábulu s ďalšími tromi mladými ženami. Keď vstúpili do hlavného mesta, oni boli bombardovaní s druhom urážky vyhradených pre afganské ženy, ktoré majú tú drzosť robiť nič neobvyklé na verejnosti.

“Deti boli nám ukameňovanie, ľudia uviedol zlý slová ako, prostitútkami, prečo nie zostať doma? Tie sú ničí islam ‘, “spomína Zainab. Ženy museli znížiť závod krátky.Za to, že otcom jej tréningového partnera, Nilofar, zakázal jeho dcéru spustiť Bamijánu maratón.

Zajnab svoje vlastné rodičia hrdí na jej prevádzku, povedala. Jej matka sa starať o svoje atletické dcéru, aj keď niekedy sa pripojí svoj pobehovať na záhrade, spolu s Zainab sestier. Jej brat, študent v Nemecku, prevzala kickbox a pravidelne jazdí so svojimi priateľmi. Facebook Pinterest Afganská marathon žena: priekopnícky bežkyňa Zajnab na prekonávanie rodových prekážok

Bamiyan, domov Afganistane Hazara menšiny, je známy ako najbezpečnejšie oblasť krajiny, a jeden z najviac liberálne.Bolo to prirodzené miesto na usporiadanie Afganistanu prvý maratón, na ktorom bola asi 35 bežcov, vrátane Zajnab ako jediný afganské ženy. Asi 80 ľudí súťažil v súčasnom 10km závod, z ktorých polovica bola dievčatá.

Zainab bežal s kanadským a belgickej ženy od Zadarmo na spustenie, organizácie pracujúce s cieľom zlepšiť prístup žien a dievčat k športu. Po príchode do Bamijánu o 24 hodín skôr, príliš neskoro na aklimatizáciu do nadmorskej výšky 3200 metrov, Zainab vedela, že boj a na štartovej čiare, mala problémy s dýchaním.

Počasie v afganských vrchoviny je nemilosrdne chladu v zime. V októbri Bamiyan bol už tak chladný, že len málo z bežcov Zdalo sa, že zlomiť pot, a to aj pod jasné, slnečné oblohe.Maratón kurz snaked svoju cestu cez mäkko zaoblené kopce a cez rozoklané tiesňavami vedľa vlniace sa potokov a sporadické škvrny zelene.

Keď putoval do posledného prudkého kopca k cieľovej čiare, miestne hodnostári a asi 40 dievčat ktorý práve dokončená 10 km závod potešil jej on.Afghanistan čím ďalej vnímavejší na práva žien, hovorí britský veľvyslanec viac

“Bamiyan je vhodným miestom pre toto.Na ostatných miestach by boli zabití, “uviedol Bamjjanov guvernér Zahir Tahir. Pred maratónom dostal Zainab osobnú účasť na miestnej strednej škole, kde sa študenti pýtali na” slečnu Zainabovú “Po dni, čakajúc na ňu, aby doručila motiváciu pre dievčatá, ktoré sa zúčastnili 10 km behu.” “Boli naozaj pripravení na beh,” povedal Zainab. “Sú naozaj silní. Sú to rýchlejšie ako ja. “Zainab sa narodil utečenec v Iráne, kde sa jej rodina presťahovala počas sovietskej invázie. Vyrástla hrať basketbal.Vrátila sa do Afganistanu so svojou matkou, tri sestry a brata v roku 2004 a teraz je hlavné živiteľ pre rodinu, pracujúci pre Skateistan, medzinárodné skateboardové charity, zatiaľ čo študuje medzinárodné vzťahy na univerzite. Jej otec, robotník, zostal v Mašhade.

Šport sa stal pre Zajnab, nástroj na podporu afganských žien vzdorovať kultúrnych noriem a presadiť v spoločnosti. V rámci jednej generácie, ktorá sotva pamätá Taliban pravidlo, a ktorej hodnoty sa vyvíjajú rýchlejšie ako spoločnosti, Zainab zažil veľa mužskej postavy autority sa snažia zmariť jej niekoľko možností k výkonu. Facebook Twitter Pinterest Zajnab a jej prevádzkové partneri upozorňujú, pretože spustenie Bamijánu maratón.Fotografie: Janus Engel Rasmussen

Ona sa zapísal do taekwondo klubu dievčenské kým polícia ho vypnúť. Keď zistila Skateistan, korčuliari mal zabezpečiť podozrivé miestnej klerikmi, že Korán bol prednesený pred každým zasadnutím. Zainab naštartovať iba beh vlani, potom, čo ju Skateistan trénermi presvedčil žiadať o dotáciu z Zadarmo na spustenie súťažiť v Ultramaratón v čínskej púšti Gobi.

“Keď som požiadal o Ultramaratón som mal jediný cieľ : otvoriť cestu pre ostatné dievčatá v Afganistane – v ostatných častiach spoločnosti rovnako, ale predovšetkým šport, “povedal Zainab.K jej prekvapenie, ona a jej priateľ Nilofar boli vybrané.

“Povedali,, to bolo preto, že vaše nápady, nie vaše fyzické schopnosti ‘,” vyhlásila.Zadarmo na spustenie mieru päťmesačné výcvik pre Zajnab a Nilofar a letel s nimi do Číny v máji. “Môj život sa zmenil, totálne zmenil,” povedala.

Avšak účasť Zainab v maratóne v Afganistane má viac symbolický význam, pretože “otvára veľký priestor pre ďalšie afganských žien nasledovať v nej kroky, “uviedol Zadarmo na spustenie jeho zakladateľa, Stephanie veci. “V Afganistane, kde ženy sú do značnej miery obmedzené na interiéru, pri spustení a keď výlet a robiť outdoorové aktivity, máte kultivovať verejný priestor,” povedal Case.

Tlačenie sama, rovnako ako väčšina diaľkových bežcov , na pokraji fyzického a psychického vyčerpania, učil Zainab lekciu teraz platí v živote. “Všetko, čo je vo vašej mysli,” povedala. “Nemusíte cvičiť veľa.Nemal som tréning, ale ja som to urobil. “

Ale rovnakých príležitostí v Afganistane závisí na viac než len silou vôle. Pre afganské ženy, blúdenie od noriem spoločenských môže byť nebezpečné. Brutálne pripomienkou toho bol dav vražda v Kábule v marci Farkhunda, ženský koránu učiteľa falošne obvinený z rúhania potom, čo dostal do sporu s kňazom.

Zabíjanie šokovala žien po celej krajine. V tej dobe, Zajnab bola ešte tréning s Nilofar, beh na horách mimo ich rodnom meste. “V tom čase som bol taký strach, som nešiel do hôr. Zastavil som tréning, “povedala Zainab.

O dva týždne neskôr, keď vyšli von.A povedal Zainab, či dokáže presvedčiť svojho priateľa, aby tréning vonku, môžu niesť obťažovanie dohromady. “Sme stále na to zvyknutí. Mali by sme sa starať o to, “povedala

* Z bezpečnostných dôvodov Zainab posledné meno a jej domov provincie boli vypustené

stavky-clic.com